sobota, 24 marca 2012

Ostatnio przeczytane: Tajemnice Wydarte Zmarłym - Emily Craig


Druga książka z "Twardej Serii" od wydawnictwa Znak, którą miałem przyjemność przeczytać. Może nie tak zajmująca jak "Profil Mordercy" Paula Brittona, ale również godna uwagi. Co istotne, nie tylko dlatego, że konkurencja na tym poletku w naszym kraju znikoma. Autorka, pani doktor Emily Craig, jest antropologiem sądowym stanu Kentucky. Krótko mówiąc, mając do dyspozycji kupkę ludzkich kości potrafi powiedzieć kim mniej więcej była ofiara. Płeć, rasa, wiek, waga, kolor włosów... W swoim fachu należy do ścisłej światowej czołówki, co zresztą kilkakrotnie daje w swoich opowieściach czytelnikowi odczuć. Na szczęście nie robi tego w sposób irytujący i w większości przypadków nie popada w samochwalczy ton. Sprawia wrażenie szczerej i sympatycznej, choć muszę przyznać, że przedmowa (Kathy Reichs) i prolog nastawiły mnie do jej osoby nieco negatywnie (dużo słodzenia i popisów). Potrafię to jednak wybaczyć - ja też mam zawsze trudności z rozpoczęciem tekstu ;-)

Na 300 stronach mamy okazję przyjrzeć się z bliska kilku większym i mniejszym sprawom, w których doktor Craig brała udział. Masakra na farmie Waco w Teksasie, zamach na World Trade Center, sprawa szkieletu, który przeleżał w ziemi kilkadziesiąt lat... Czyta się to świetnie - mieszanina fascynacji, trwogi i podziwu dla osoby, która potrafiła całkowicie oddać się pracy. Lektura godna polecenia nie tylko dla fanów serialu Kości i jemu podobnych (sam nigdy niczego w tym stylu nie oglądałem).

Ocena: 7.8/10

2 komentarze:

  1. Hmm ciekawa okładkę ma ta książka. Ciekawe czy by mnie ten temat zainteresował,a ten opis na okładce z ciastem na chleb wzbudza dreszcze...

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tego co piszesz to całkiem ciekawa, muszę sięgnąć po tą książkę jak ją gdzieś spotkam :)

    OdpowiedzUsuń