sobota, 10 marca 2012

Obecnie czytane: "Wyspa" J. G. Ballard


Wczorajszego ranka zacząłem czytać niewielką objętościowo książkę "Wyspa" J. G. Ballarda. W chwili obecnej jestem już niedaleko jej finału i bez wahania przyznaję, że urzekło mnie pisarstwo Pana Ballarda. Wyspa napisana jest znakomicie, bardzo sugestywnie i wciąga już od pierwszego zdania. Autor nie sili się bowiem na długie wstępy, akcja zawiązuje się już po kilku linijkach. To dla mnie dosyć niespotykany zabieg, ale sprawdza się, a przecież o to głównie chodzi. O czym w ogóle jest ta książka? Ów wyspa to nieduży kawałek ziemi otoczony z każdej strony nasypami biegnącymi wokół autostrady. Główny bohater ląduje na niej w wyniku wypadku samochodowego. W niedługim czasie zdaję sobie sprawę, że jest w pułapce. Kierowcy pojazdów przemieszczających się powyżej nie dostrzegają rozpaczliwych prób zwrócenia na siebie uwagi przez poszkodowanego, a Ci, którzy już go zobaczą jadą dalej, przekonani, że to zwykły bezdomny. Do czego posunie się bohater, by wyjść cało z opresji?
Dodam, że akcja toczy się w roku 1973, a więc w czasie, gdy nie istniały jeszcze telefony komórkowe oraz cała reszta technologicznych nowinek, bez których nie wyobrażamy sobie życia w XXI wieku.

Niepokojąca, nieco klaustrofobiczna, pełne świetnych pomysłów i działająca na wyobraźnie - oto "Wyspa" J. G. Ballarda. Gorąco polecam.

Książkę w wydaniu kieszonkowym można nabyć w cenie 14,90 złotych, w sklepach internetowych nawet taniej. Zdecydowanie warto.

Ocena (wystawiona po przeczytaniu książki): 8.5/10


4 komentarze:

 1. Z opisu wynika, że książka ma to coś :D Z jednej strony zabawne, z drugiej straszne dla osoby przezywającej to.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fascynująca lektura. Oczywiście ta książka jest jedną wielką przenośnią. Ale motyw zagubienia się na spłachetku ziemi wyłączonej z ruchu - majstersztyk.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie jedna z ciekawszych książek, o których ostatnio czytałam. Tytuł zapisuję:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam "Wyspę" jak i zbiór opowiadań "Ogród czasu". "Wyspa"- bardzo ciekawe spojrzenie życia po śmierci. Film "Grawitacja" porusza podobny temat.

  OdpowiedzUsuń